Noticies

Visita a les Instal·lacions del Centre Ictiològic del Parc Natura de Delta de l’Ebre

Abril 2017

El passat 25 d’abril els alumnes del primer curs del Grau Superior d’Aqüicultura i del Grau Mitjà de Cultius aqüícoles van fer una visita tècnica al Centre Ictiològic del Parc Natural del Delta de l’Ebre. Aquest, és l’únic centre de Catalunya on s’hi realitza la cria en captivitat dels peixos més amenaçats, entre ells el samaruc i el fartet. L’objectiu de la visita era conèixer el funcionament de la cria en captivitat i l’engreix d’aquestes espècies. A més, els alumnes van poder conèixer de primera mà com es realitza la gestió dels espais naturals per tal d’afavorir la recuperació de les espècies de peixos autòctons. Tanmateix, ens van oferir una visió de l’aqüicultura des de la vessant conservacionista i van ajudar a que els nostres alumnes prenguin consciència envers la problemàtica que les espècies de peixos exòtiques suposen per a la nostra fauna. Des de l’escola apostem per a que els nostres alumnes siguin conscients i responsables èticament en relació amb la diversitat biològica i el benestar dels animals. La sostenibilitat en l’aqüicultura és una prioritat per a l’Escola, per aquest motiu els nostres alumnes i professors realitzen una millora continua tant de les instal·lacions, com de les metodologies emprades en les tècniques d’engreix i de la reproducció dels peixos.

noticia 5 abril2015 01